O autorze
Subiektywnie polecamy najfajniejsze miejsca w czterech miastach, w którym będą odbywać się w Polsce mecze podczas EURO. Będziemy pisali o stylu życia Polaków, którzy podróżują, tworzą, mają ambicje i wierzą, że można. Oraz o miejscach, z których jesteśmy dumni i które chcemy pokazywać innym. POLAND we're proud of to najpiękniejsza polska porcelana, gdańskie murale, polskie bursztyny. Wraz z nami to co najlepsze wybierają dziennikarze magazynów Instyle, Men's Health, Take Me, TRENDY Art of living oraz portalu natemat.pl.

Złoto Północy czyli nasz skarb narodowy

“Bursztynek, bursztynek znalazłam go na plaży, słoneczna kropelka, kropelka złotych marzeń...” – kto nie pamięta tej piosenki z dzieciństwa? Przywodzi na myśl ciepły wiatr, zachodzące promienie słońca, szum morza i lekko słony smak w ustach. Jantar, Bornstein, Kamień Dobroci, Święty Kamień, Złoto Północy, Złoto Bałtyku czy Electron - najpiękniejsza pamiątka jaką można przywieźć znad polskiego morza. Jeden z naszych najcenniejszych rodzimych „kruszców”, niedoceniany zwłaszcza przez młodsze pokolenie, przeżywa właśnie renesans jako element biżuterii na całym świecie.

Bursztyn ma bardzo długą historię – handlowano nim już w starożytnej Europie (głównie w Cesarstwie Rzymskim), a pierwsza wzmianka na jego temat sięga aż początków naszego wieku. Trudno uwierzyć, że po nasze narodowe dobro odbywały się specjalne wyprawy aż znad Adriatyku. Bursztyn wykorzystywany był nie tylko w medycynie, służył też jako amulet (wierzono w jego magiczne właściwości pozwalające uwolnić człowieka od wszelkich nieszczęść), a w krajach arabskich znalazł zastosowanie jako środek zapachowy w kadzidłach i maściach. Do tej pory wykorzystywany jest nie tylko jako kamień ozdobny - nasze mamy i babcie chwalą sobie nalewkę z bursztynu jako jeden z najlepszych domowych sposobów na pokonanie migreny, bólów reumatycznych i przeziębienia.
Dzisiaj bursztyn to nie tylko szlachetne dziedzictwo odległych wieków. W Gdańsku i całym nadbałtyckim regionie biżuterie z bursztynem wytwarza blisko półtora tysiąca projektantów i firm jubilerskich! To właśnie z Polski wysyła się go niemal na wszystkie kontynenty świata. Gdańsk zyskał już miano Światowej Stolicy Bursztynu, co roku organizując „bursztynowy tydzień”, pełen wernisaży i wystaw biżuterii artystycznej. To tutaj mają miejsce także największe na świecie targi bursztynu. W tym roku po raz pierwszy towarzyszyła im Gala Mody, podczas której zaprezentowano połączenie „Złota Północy” z najnowszymi kolekcjami ubrań (w tym zachwycającą „bursztynową jedenastkę” zaprojektowaną specjalnie z okazji EURO 2012).

Gdy weźmiemy do ręki bursztyn, poczujemy jego ciepło. Odkryjemy magię zatrzymanego w kropelce żywicy czasu. Warto pamiętać, że bursztyn to coś więcej niż tylko korale w szufladzie babci czy mucha zaschnięta w kawałku żywicy, którą widzieliśmy podczas szkolnej wycieczki. Nowe projekty z bursztynu to prawdziwa sztuka, która potrafi zaskakiwać i zachwycać nawet największych sceptyków. Uważacie, że bursztyn jest fajną pamiątką z naszego kraju? Kojarzy Wam się z Polską?Trwa ładowanie komentarzy...